Archive for januar, 2009

2 løb, 2 sejre og en flot 2. plads i forårsklassikerne.

Så er den rigtige sæson startet, efter en lang vinter med tung træning og en mudret Slush cup, tog Teamet hul på sommersæsonen og hvilken premiere.

Michael, vores gamle ræv, har atter fået ambitioner om at blande sig i toppen af dansk MTB, hvor vi andre ellers syntes han har hørt hjemme de sidste 15 år.

Men Michael har en plan, og nĂĄr han har det, sĂĄ sker der noget. Han tog til Silkeborg sammen med Jakob og stoppede ikke med at træde i pedalerne før end han kom først over mĂĄlstregen -Tillykke. Det var ikke hvem som helst der sĂĄ Michaels ryg, med i feltet var Vesterlund, Bonne, Webikerne og hvad de ellers hedder alle de stærke Ryttere og Team’s der heldigvis er blevet mange flere af.

I weekenden blev det så tid til den anden store forårsklassiker FitnessDK Marathon i Slagelse, løbet som blandt andet udmærker sig ved at have de største pengepræmier i Danmark.
Men der er mere end pengene der trækker store dele af den danske elite og nogle svenske til Slagelse, løbet er super flot arrangeret, ruterne er aldrig de samme år efter år. I år var der langt mere singletrack på de 19 km rundstrækning end tidligere, ruten var super afmærket, jeg har aldrig set så meget farvebånd i en skov før, et par flettede hjerter ville have fuldendt indtrykket af at køre rundt i et juletræ!

Set fra min side af Rizer baren var løbet rigtigt interessant, min største konkurrent den dobbelte Danmarksmester i H40 Ulrik Frandsen fra WEBIKE, kørte et super løb i Silkeborg hvor kun en punktering kort inden mål, afskar ham fra at komme hjem med førergruppen, var til start, sammen med ham var også Benny Anderson fra Sverige. Taktikken var nogenlunde klar; jeg skulle prøve at holde hjul på Ulrik -og helst komme med i førergruppen.

Starten blev som sædvanligt kørt for fuld damp -jeg måtte virkelig kæmpe for at holde hjul, der blev rykket mange gange indtil Klaus Nilsen og Jonas kom fri af feltet mod slutningen af første runde. Jeg kunne heldigvis se at det høje tempo også tog på Ulrik, en ærgerlig kørefejl lige inden rutens eneste bakke og han var sat. Nu var det bare om at hænge på frontgruppen, det blev en hård kamp som rosinen i pølseenden. Når man ligger sidst i et felt er det ligesom hullerne bliver lidt større. Efter anden omgang af de 4 vi skulle køre, kunne jeg godt mærke at det ikke var et tempo jeg kunne holde yderligere 2 omgange. Heldigvis viste Casper STOR Team Spirit og ofrede sin egen chance, og ventede på mig så vi kunne køre sammen -TAK Casper, der havde været langt hjem uden dig. Desværre får han en punktering, og overlader mig til at køre den sidste runde alene, der skulle arbejdes med psyken og tælles ned for at komme hele vejen hjem -Jeg vidste ikke på noget tidspunkt hvor langt jeg var foran, så kæden skulle holdes stram helt i mål. Det var en stor glæde at kunne køre i mål som vinder, og vigtigst af alt var det rart at se at vinterens træning ser ud til at have været rigtig.

Så længe det varede Mads foran Grønbech. Foto: Tak til Esben

Så længe det varede. Mads foran Grønbech. Foto: Tak til Esben

running with scissors download

return to never land dvd

Hos de unge blev der ikke den store kamp om Sejren Klaus Nielsen Proghorn var den stærkeste på dagen, Jonas kørte et super flot løb og kom ind på en imponerende 2. plads. Han fulgtes med Klaus indtil kort før mål. I forfølger gruppen på 8 mand prøvede Rasmus at komme op til Klaus og Jonas, han gik desværre kold inden det lykkedes og måtte nøjes med en 10. plads. Grønbeck kæmpede med om 3. pladsen men endte på en 5. plads.

Nu venter der en travl periode for teamet med Dust Cup og ikke mindst SHIMANOLIGAEN som starter i denne uge. Læg søndagsturen forbi Maglebjerg kl.13.00 og se Mountainbike på højt niveau.

Vi ses forhĂĄbentligt derude.

Se resultater fra løbet

Mads Bødkerfree threat of exposure

Jessing vinder Urban-slush!

Søndag den 18. januar var alle MTB’eres øjne rettet mod TV-Byen og det var en rytter fra T-Bikes, som de fleste fik øje pĂĄ: Rasmus Jessing. Han kørte fra alt og alle ved en af ĂĄrets mest imødesete MTB-begivenheder: Urban Slush som ogsĂĄ var 5. afdeling af dette ĂĄrs Slush Cup. Samlet vinder af Cuppen blev dog Simon Tarp fra Webike.

Vinterens fedeste løb!

Jessing var selvfølgelig glad for sejren. Nedenfor kan du læse mere om hvordan han selv oplevede løbet. Men først et stort tillykke til en tidligere T-Bikes rytter: Simon Tarp (nu: Webike). Efter turen i DR-Byen kunne Simon nemlig kĂĄres som sejreherre af dette ĂĄrs Slush Cup, da han med en afdeling igen ikke kan hentes. Tillykke Simon! – du skal ikke regne med at gentage succesen i Dust’en! :-)

“I et stærkt besat felt fik jeg endelig en sejr i et rigtigt cykelløb! Det var et lidt atypisk mountainbike løb, da der hverken var træer eller bjerge, til gengæld var der masser af brunt mudder i forkellige viskositeter. Desuden havde arrangørerne disket op med et par hop for at gøre det hele lidt underholdende for tilskuerne ved mĂĄllinien.

Jeg fik ikke verdens bedste start da der var lidt tvivl om hvorvidt starten faktisk var gået da vi satte igang. Ellers var det bare om at følge med; og på den eneste knold vi skulle over prøvede jeg at rykke hver gang vi ramte den. Fik hul med Klaus Vesterlund fra Pronghorn, men vi blev spolet ind igen af en jagtende gruppe ført an af Simon Tarp fra Webike. På næstsidste omgang prøvede jeg igen og kom alene afsted. Halvanden runde solo med en gruppe på tre, der forsøgte at tage sejren fra mig :-O.

Det skulle være løgn, skulle det, og den trofaste t-bike fik tæv gennem det klistrede underlag, og selvom den stillede sig pĂĄ tværs et par gange og gearene brokkede sig højlydt gik det ikke ud over farten. PĂĄ et tidspunkt kunne jeg nærmest mærke ĂĄnden i nakken, da Simon (Webike) kom djævelsk tæt pĂĄ. Men tæt pĂĄ var alt han kom, og vinterens fedeste løb sluttede med den største sejr!”

Citat: Rasmus Jessing (der næsten har fået armene ned og gravet alt mudderet ud af øjnene)mr bean s holiday divx online

Jonas i flot World Cup debut

Jonas er klar inden løbet

Jonas Pedersen, Team T-Bikes store talent, blev i dag nr. 12 i sin første optræden i Mountainbike World Cup’en, som blev kørt i Tyske Offenburg. london to brighton download

Banen i Offenburg er kendt for sine mange tekniske passager med drops, hvor man ikke kan se hvor man skal hen. Jonas havde optil løbet fået trænet på ruten og følte sig godt hjemme.

Med start nummer 28 startede Jonas i tredje række, og udtalte efter løbet:

Der blev kæmpet voldsomt om pladserne på startloopet, jeg bliver klemt i et sving og mister rigtig mange afgørende pladser inden vi kom ind på single tracket. Jeg kom hurtigt ind i en god rytme og fik kørt mig op gennem feltet og ender på en 12. plads 3.45 min efter vinderen, italienske Gerhard Kerchbaumer. Jeg er godt tilfreds med resultatet, men ved, at jeg kan gøre det bedre. Næste Weekend skal vi med junior landsholdet til næste afdeling af World Cuppen i Belgien, og med dagens resultat får jeg en bedre start position.

To af de ryttere Jonas slog i sidste weekends Bündesliga løb kom i dag ind på 3. og 4. pladsen, så der er ingen tvivl om, at Jonas har farten til et top resultat.

Se resultater fra løbet

chronicles of riddick dark fury the divx download

coyote ugly movie download

Officiel hjemmeside for Nissan UCI MTB World Cup

Slush finale i ægte Slush

Niels Bay skriver fra Slush finalen: guns of navarone the free free heathers movie download

Efter flere uger siden sidste Slush og en hel træningslejr i benene, var der fra T-Bikernes side spænding omkring placeringerne i sæsonens sidste afdeling af den populære slushcup.

Det har været en lidt kold tyrker at vende tilbage til en snefyldt vinter efter Lanzerote, men efter nogle træningsture, var man efterhånden indstillet på at køre i sne. Imidlertid ville skæbnen af temperaturen lige skulle være i plus, så tøvejr bød på nye udfordringer.

Heldigvis var jeg for en gang skyld i tilstrækkelig god tid til at nå en opvarmningsomgang, som gjorde mig overbevist om, at det var bedst at køre på næsten flade dæk, for at sikre bedst mulig kontrol i det mærkværdige og glatte sneføre.  Det koster alt for meget tid, at skulle korrigere og sætte cyklen på tværs, så en sikker start var meget vigtig.

Jeg var også så heldig at stå i første række da startskuddet gik, så det gik derudad i gyngene suppedas. Michael Grønbech og Simon Tarp var de første til at lægge kursen og slap helt fri af andre, der måtte forstyrre rytmen, sigtelinjerne og balancen.

Jeg selv var helt vildt tilfreds med at jeg havde nogenlunde greb, og en sjælden bekymring for at Benjamin endda skulle holde i vejen for mig var en kort overgang endda aktuel… Men Benjamin fik heldigvis igen greb og sĂĄ kunne han køre sin egen vej igen. – For gud hvor er det dog frustrerende, nĂĄr man ikke selv er herre over retningen pĂĄ sin egen cykel. Men sĂĄdan er det jo, og nogle gange er man jo ogsĂĄ selv den, der er irriterende over for andre, skal det retfærdigvis lyde herfra

Sporet blev lidt mere brunt et par minutter senere, og det betød at det pludselig ogsĂĄ handlede om at træde hĂĄrdt i pedalerne. SĂĄ Jens Gorm fra Holte overhalede mig, næsten synkront med Rasmus Jessing. Heldigvis nĂĄede de sĂĄ langt væk, sĂĄ de kunne køre ind i hinanden uden at jeg blev pĂĄvirket. Rasmus blev pĂĄ ny sat tilbage, og sĂĄ kom vi endelig ind pĂĄ noget singletrack. Uden fare for parallel-løb. Jeg holdt skansen som ca. nummer fem pĂĄ hele første omgang, sĂĄ det var jeg fint tilfreds med. SĂĄ nu skulle kæden bare holdes stram. Ruten tøede endnu mere op, sĂĄ der blev flere steder, hvor man kunne træde igennem, og sĂĄ blev det mindre fedt at køre uden luft i dækkene. SĂĄ pludselig havde jeg en hale af ryttere efter mig. Heldigvis var de alle klædt i orange, sĂĄ jeg undgik at panikken greb mig – sĂĄ ingen slinge i valsen, hvad det angĂĄr!

Derfor kunne jeg uden tøven lade Rasmus og Casper køre forbi, da de havde luft til at sige, “nĂĄr der engang er plads, vil jeg gerne køre forbi”. Jeg tænkte at sĂĄ meget luft havde jeg ikke selv, sĂĄ det mĂĄtte være pĂĄ sin plads at jeg gav dem mulighed for at køre ordentligt forbi, sĂĄ de kunne fortsætte jagten pĂĄ de allerforreste.

Som vanligt var det sĂĄ Mads og jeg der mĂĄtte holde de andre bagude… Mads er en rar mand at følge, da han laver meget fĂĄ fejl. Ofte er det sĂĄdan, at hvis jeg finder tempoet 2 procent for langsomt laver jeg selv fejl, og sĂĄ er tempoet jo faktisk helt perfekt, mĂĄ jeg erkende gang pĂĄ gang…

Hen pĂĄ 2. runde begynder vi allerede at skulle kaste os ud i den ene risikofyldte overhaling efter den anden. Sporet er næsten tøet helt op i 10 cms bredde, men hvis man vil overhale, sĂĄ skal man altsĂĄ bare ud i sjappen for fuld skrue og sidelæns. Jeg skulle koncentrere mig sĂĄ meget, sĂĄ der knap nok var plads til at sige venstre eller højre om. Multitasking er en svær disciplin, ogsĂĄ pĂĄ cykel…

Jeg synes faktisk denne sidste slush har været en af de allersværeste hvad overhalinger angĂĄr. Men det har vel ogsĂĄ sin charme, det er jo kun for sjov, og man skal værne om sit gode navn og rygte… Det var i hvert fald det, jeg blev nødt til at tænke, da jeg pĂĄ høflig vis lod mig stĂĄ pĂĄ tværs i en klump af ryttere, og se konkurrenter som balancekunstneren Henrik Djernis forsvinde, et par km før mĂĄl…

Også Jonni fik tydeligt bedre styr på den lange overkrop, da han tog en ungdoms rytter indenom på muddernedkørslen uden unødig ulempe, som der står i teoribøgerne. Jonni kunne trampe sig frem til en flot 9. plads., foran mig og Mads.  Jonni kan vinde på en god dag, men nr. 9 med sygdom i kroppen vidner om god grundform, må man sige.

Også Casper havde fået rigtig god fart og kørelyst tilbage til denne dag, så der var også positiv stemning fra ham at se efter løbet.

Isbryderen Grønbech pĂĄ arbejdeMichael Grønbech havde tyngden, balancen og rutinen til at være bedste mand til at styre uden om, eller skal vi sige bryde isen…Tillykke til ham, og fordi han satte streg under at T-Bikes er et hold, med bredde til at 4 forskellige mand kan vinde 4 forskellige afdelinger.

Dog skal det nævnes at Klaus Nielsen fra Pronhorn kom allerforrest, men da han kun er tilmeldt enkeltafdeling, tæller sejren ikke i cup sammenhæng, lyder det fra Slushcup arrangørerne.

Så Michael Grønbech blev nr. 1, Benjamin blev nr. 2, Casper nr. 5, Rasmus nr. 6, Johnni nr. 9, Niels nr. 10, Mads nr. 11 (1 i H40), Thomas Aaboe nr. 13, Eskild Ebbesen, nr. 14 og Jakob Lauritsen nr. 30 (med en kæp i øjet, dog uden alvorlige men!)download walking tall 3 dvdrip

Bundesliga MĂĽnsingen

Weekendens Bundeliga løb i Münsingen var sæsonens første alvorlige styrkeprøve for Teamets Junior ryttere Jonas og Frederik.
Drengene var taget  sydpĂĄ i god tid sammen med holdleder Jakob Lauritsen – som i øvrigt benyttede Lørdagen til at køre et Marathon løb hvor han kom ind pĂĄ en flot 11. plads.
Dagene op til Søndagens løb havde været præget af dårligt vejr, men da kirkeklokkerne i den lille tyske by vækkede drengene, kunne de slå øjnene op til strålende solskin.

For Jonas var der ingen tvivl om taktikken -VOLL GAS! Jonas åbner da også løbet meget stærkt og fører efter de 2 første runder med 1 minut, på de næste 2 runder går han dog ned i fart, og Julian Schelb fra Tyskland indhenter ham. Der er nu lagt op til en spændende sidste runde, men desværre punkterer Jonas lige som  de runder målområdet -En skæbne han delte med mange andre ryttere. Det koster for meget tid at duellen om 1. Pladsen bliver spændende, nu blev det de sekundære pladser på Podiet der skulle kæmpes om. Hårdt presset kommer han ind på 2. pladsen ni sekunder før tyske Markus Schulte-Lünzum.

Fredrik overraskede alle og mĂĄske ogsĂĄ sig selv ved at blive nr. 3. i første afdeling af SHIMANO ligaen – et resultat der fuld fortjent udløste en udtagelse til Juniorlandsholdet. Fredrik har stadig et stykke vej før han nĂĄr Jonas’s niveau, men han kørte et fornuftigt og veldisponeret løb og kom ind pĂĄ en 22. plads. Dermed var han næstbedst placerede dansker i Junior feltet, hvor de øvrige ryttere fra Juniorlandsholdet ogsĂĄ var til start.

Annika Langvad

som har T-Bikes som udstyrs sponsor kørte et meget flot løb og var oppe på en 7. plads inden en punktering -samme sted som Jonas satte hende hende tilbage på en 14 plads. Det skal blive spændende og følge Annika som er det mest seriøse bud på kvindelig dansk elite mountainbike rytter vi har set i mange år.

Jonas er nu sammen Jacob taget videre til næste Weekends World cup løb I Offenburg, hvor der skal bides skeer med den internationale top i U19. Jonas får senere på ugen selskab af Klaus Nielsen som har lovet at  hjælpe ham med sit store rute kendskab.download 007 for your eyes only free

download interpreter the dvdrip

Kjeldsen rapporterer fra Silkeborg

Lige en lille rapport fra søndagens superligaløb i Silkeborg – set med en U19′ens briller.

Jeg startede med at stĂĄ op ved en halv otte tiden og spiste noget OTA solgryn. Derefter pakkede mig og min mor bilen, og
så var det af sted til silkeborg. Vi ankom omkring kvart i tolv, så der var god tid til starten kl. 14. Jeg smuttede ned i omklædnings rummet og skiftede til noget cykeltøj. Efter det tog jeg min cykel og kørte en runde på ruten, for at se hvordan underlaget var, selvom jeg havde set ruten før på en træningslejr i påsken. Da jeg var færdig med runden, kørte jeg ned til bilen og gjorde de sidste ting klar inden løbet.

En halv times tid inden start, satte jeg mig op på hometraineren og varmede op, med nogle korte intervaller og ellers bare lidt rul. 5 minutter før start tog jeg min
sprøde SHARK, og kørte ned til starten. Vi skulle starte bag herrefeltet og køre 4 omgange på den super fede rute. Starten gik og jeg fik kæmpet mig godt op gennem feltet, og lå som nr. 3 i U19 klassen, dog blev første omgang som altid brugt på at overhale en del. Jeg ligger på første omgang, og battler lidt med Niklas fra Team Rivette, men får lavet et hul til ham som jeg så øger derfra. Derefter går de sidste omgange med at holde konkurrenterne bag mig, og prøve på at hente dem der ligger foran mig. Det lykkedes dog ikke at hente dem foran mig, men jeg for holdt de andre bag mig, og kører i mål på en fornem 3. plads, efter Jonas på første pladsen og Asbjørn Kragh på anden pladsen. Løbet gik rigtig godt uden styrt, dog med en punktering ud af sidste sving.

Det var så min lille rapport, der blev lidt lang alligevel. Næste løb er på søndag, hvor jeg skal ned og kører 3 afdeling af bundesligaen i Heubach.

Frederik Kjeldsen007 for your eyes only free download

racing stripes divx online download blast dvd

Johnni Junker vinder sine første løb!

Vi er mange der med spænding har ventet pĂĄ hvornĂĄr det ville ske, Johnni har gennem de sidste ĂĄr konstant udviklet sig, mĂĄske ikke helt med den fart han selv havde hĂĄbet. Johnni har trænet super seriøst og mĂĄlrettet nogen gange mĂĄske lidt for seriøst med deraf følgende overtræningsproblemer. Træningssamarbejdet gennem de sidste 2 sæsoner med Benjamin har været meget tæt, og Benjamin har været i stand til at styre Johnni uden om de værste faldgrupper, sĂĄ det var en mindst ligesĂĄ stolt “Coach” der kunne se Johnni Vinde sin første Slushcup sejr.

Johnni skriver følgende fra løbet:

Slushcup i Korsør.

Så blev det tid til 4. afd. af SlushCupen. Korsør havde til dagens anledning skiftet den mere kendte DCU rute i lystskoven ud med en mere tonser rute (det kan man vel godt kalde den uden at fornærme nogen).

Jeg fik en okay start, selvom der altid er nogen som tror at løbet kun varer i 5 min.

Efter en lidt hektisk første omgang ser det godt ud i front: 3 orange, en enkel rød og så to lyseblå. Ud på anden omgang sætter Allan Carlsen tempo op til rutens eneste bakke, hvor Simon angriber, Benjamin går med og de får et lille hul som Rasmus og jeg dog rimelig ubesværet kan lukke. Det ser nu endnu bedre ud i front, hvor 3 orange og 1 lyseblå rytter er i front. Rasmus får desværre defekt og må slippe front gruppen. Allan får sig kæmpet sig op igen og vi kører samlet ud på 3. omgang. Omgangen går ligesom anden omgang. Allan sætter tempoet og Simon rykker på bakken, men jeg kan lukke hulet og rykker kontra på en af de små efterfølgende bakker. Jeg får et lille hul, som jeg kan holde ud på asfalt stykket, men kan se på uret at vi kommer ud på en omgang mere og slækker lidt på gassen, da Benjamin er tæt på, Allan får også kontakt med front gruppen igen! Så for det ikke skal være løgn foregår 4. runde ligesom 2. og 3.! Denne gang får jeg dog et afgørende hul efter bakken som Simon ikke kan lukke og Benjamin viser super team spirit og bakker af. Tak for det Chef!  Så jeg kører i mål på en dejlig første plads, Simon bliver toer og Benjamin tager den sidste podie plads.

Nytårsløb i Oksbøl

Johnni viste allerede inden Nytår at formen var ved at være der, da han deltog i Oksbøl Mtb klub årlige nytårsløb.

Her følger Johnni’s beretning fra løbet:

Kørte den 28.december lidt af den gode julemad af i et lille motionsløb i Bordrup, lidt uden for Oksbøl, med hele 230 startende i de forskellige klasser. Løbet blev afholdt af Oksbøl Mtb klub.

Sporet var super og løbet var godt arrangeret!

Fik en okay start hvor et par Varde folk satte tempoet og jeg besluttede mig for, at jeg ville følge dem rundt på først omgang, da jeg ikke havde kørt sporet før! Men midtvejs ud på første runde laver den førende rytter fra Varde en lille fejl og jeg rykker forbi og bliver der til mål.

Så alt i alt en super eftermiddag i det jyske.  -det skal lige tilføjes at Johnni vandt med mere end 4  Min. Red.

Info om løbet og sporet kan findes her: http://www.bvoksbol.dk/Cykel/mtbloeb/MTBloeb.htm

Sporet er helt sikker et besøg værd, hvis man skulle være på disse kanter af landet!

SĂĄ det mĂĄ siges at 2008-09 sluttede og startede perfekt med en dobbelt sejr!american haunting an divx download free multiplicity movie download

download tiger s tail the dvd

download porky s movie