Slushcup #4 Danstrup hegn

Skrevet af Casper d. 04. dec, 2011 . Kategorier: Løbsrapporter

På en kold 2. søndag i Advent var det igen blevet tid til at udfordre sig selv, sit materiel og konkurrere med andre søndags friske mtb ryttere. Starten gik denne gang i Nordsjællandske Danstrup Hegn. Det var cykelklubben Pedal-atleterne som havde debut i Slushcup sammenhæng, og det gjorde de ganske glimrende.

Dagens Vinder Casper Saltoft. Foto Tak Til Tony "ODLO"

En fornuftig sammensat rute som desværre havde fået en del regn, samt et par skovmaskiner havde gjort deres til at ruten blev ekstra udfordrende. Der var større stier som led under de ryttere ved at blive godt og grundigt ”sjappede” med mudder, samt de lange single track stykker som var camoufleret af blade og derfor gjorde det ekstra spændende at søge nye veje for at foretage overhalinger.

Starten går som vanligt 10.45 og da jeg ikke var med til sidste afdeling da et UCI C1 løb i Tyrkiet havde større interesse var motivationen også i top for at få revanche i den samlede stilling. Jeg lå inden start godt til med et udgangspunkt som nr.2.

Benjamin "In Mud Action"

Et indlagt start loop på 1,8km skulle gøre sit til at rytterne var blevet spredt ud og ikke forårsagede kø problemer når stien snævrede til. Jeg hugger til 50m inden vi drejer ind på selve ruten, og derfor holder jeg fornuftigt drev i cyklen. På nuværende tidspunkt ingen grund til forceringer eller stress over muligvis at have selskab i mit baghjul. Efter et par minutters kørsel i mudder er det tid til status. Den eneste som sidder med i mit hjul er min holdkammerat og træningsmakker Benjamin Justesen. Derfra var planen lagt, og kæden skulle bare holdes stram. Sikker kørsel til mål, for så at inkassere min 2. Slush sejr i denne sæson. Det betyder at jeg kan bruge juleferien i front af den samlede cup med pæn margin
ned til 2. pladsen. Der bliver kørt igen 15. januar.

En træt gammel mand...... :-)

Teamet viser igen at de hører hjemme i toppen af Team konkurrencen. En tilbagevendt Rasmus Jessing kører en sikker solid 3. plads hjem, og grand old man Mads Bødker en 6. plads overall og cementerer derved hvordan en Shark skal styres igennem mudderet.


Skriv en kommentar