1 afd. af Dustcup 2010 – et svært tittelforsvar i holdkonkurrencen.

Skrevet af Mads d. 24. apr, 2010 . Kategorier: Løbsrapporter

Niels Bay havde fundet vej til Helsignør, og skriver her sine oplevelser fra 1.Afd. af DUSTCUP 2010.

Var vinteren alligevel ikke helt overstået, tænkte man da en massiv haglbyge tordnede ned over startområdet 15 min før start ved 1. Afd. af Dustcup 2010 ved Helsingør.

Heldigvis forsvandt haglene, da man skulle til at finde sin plads i startboksen.

I år foregår Dustcup med 2 starter, så den hurtigste halvdel, får lov at starte for sig. Ikke desto mindre var der ca. 250 mand til start. T-bikes stillede op med 7 mand herunder svenske Martin Wenhov og Stefan Larsson. På trods af fravær af Benjamin Justesen, Casper Saltoft, Jonni Junker og Mads Bødker, var det op til os andre at vise den nye T-bikes trøje frem. Størstedelen af Holte MTBs og DMKs kanoner var mødt op, så alle var godt klar over det var en stor opgave, hvis holdkonkurrencen skulle føres an.

Startsignalet skød og hen af startloopet, var der den sædvanlige positionskamp. Første forhindring var en rodfyldt opkørsel, som krævede balance,  greb og lidt held. Jeg følte mig tryg ved at sidde i 5. position, men desværre kom der hul til de forreste da den store Jens Gorm fra Holte lavede pedalkage. Det betyder ikke noget tænkte jeg, for det er jo MTB sportens svar på et godstog, og Jens Gorm kørte mig også op til de 4 forreste på det næste grusvejsstykke, så det var jo helt optimalt.

Så nu skulle der bare holdes til -  da vi nåede op kunne jeg se Rasmus Jessing stadig var i hopla og ikke bange for at føre gruppen an. Et ryk på en lille opkørsel fik mig til at miste gruppen desværre, Jeg var på trods af opkørslen kommet gevaldigt meget op i det røde felt, og måtte desværre lade mig falde lidt tilbage hvor Frederik Mørkeberg kom cyklende på sin cirkushest. Mørkeberg har det nogen gange med at lægge for hårdt ud som mig selv, men på imponerende vis kunne han holde cirkushesten i galop. 2 dages eksamenslæsning, havde gjort Mørkeberg tilstrækkelig viljefast, så da Crossfænomenet Tommy Nielsen kom op lod han sig heller ikke slå ud. Desværre kunne jeg nu endnu engang ikke bavare den tekniske kontrol i den røde zone og måtte også slippe denne gruppe. Så næste mand der kom op og trak, var det store comback Michael Grønbech, der den seneste tid, har erstattet hårdtarbejdene attachemappe , med veltrænende muskler. På bedste Grønbeck-vis, sejlede vi på ny af sted, store malende pedalomdrejninger, god tid på langsiden og på forunderlige vis, temmelig effektivt alligevel. Overhalingerne tog til, der var faktisk rigtig mange på sporet, så selvom Michael ikke bruger nogen kræfter på at råbe højre om eller venstre om, så formår han alligevel at smutte forbi en massemenneske i 3 store pedaltråd. Der mistede jeg endnu en mand, ok når nu det var en klubkammerat der kørte fra mig, og det var heldigvis sidste gang det skete. I mellemtiden havde Rasmus Jessing taget initiativ til selv at køre, og fik oparbejdet et forspring på ca. 2 min. til de nærmeste forfølgere. Det   gav ham samtidig overskud til at konstatere at en hel del efterhånden er begyndt at køre på hvide Shark cykler blandt skovens gæster.

I mål præsterede Rasmus sin første Dustcup Sejer i karrieren, Grønbech  blev nr. 5, Frederik Mørkeberg 7, Niels 8, Martin Wenhow 12, (3 i Hr40) Frederik Kjeldsen nr. 16, og Stefan Larsson samlet  nr. 35

Holdkonkurrencen føres nu an af Team T-bikes, takket være holdets bredde,   men det bliver en tæt kamp at bevare den.

Tak til Morten Duelund for fotos.

Om Mads

avatar

Mads er Teamets Grand Old Man - But still going strong.


Skriv en kommentar